Statistiky v portálu občana

Další novinkou, která má zvýšit atraktivitu Portálu občana OSP, jsou STATISTIKY. Je zaměřena na ty z vás, kteří leckdy rozhodujete o tom, zda Portál občana pořídit či nikoli. Jste v pozici vedení měst či obcí a chcete vědět, jak občané využívají digitální komunikaci s vaším úřadem.

V Osobním portálu občana jsou nově k dispozici statistiky přístupů uživatelů. Kromě celkového počtu přístupů lze ve statistikách vidět také počty anonymních návštěv, počet přístupů občanů, kteří se přihlásili pomocí NIA. Dále počty přihlášení interních uživatelských účtů. U těchto přihlášení rozlišujeme dvě základní skupiny – radní, zastupitele a ostatní interní uživatelské účty, tedy administrátory úřadu, správce životních situací apod.

Dále jsou k dispozici statistiky o využití jednotlivých agend. Taktéž se jedná o data pro vedení úřadů. Naleznete zde přehled o počtech jednotlivých podání nebo dotací. Množství nahlášených závad nebo souhrnné informace o počtech a sumě uhrazených poplatků, které byly zaplaceny pomocí platební brány.

Jednotlivé metriky se dají prohlížet za vybrané časové období nebo v celkovém souhrnu. Tyto statistiky bude mít k dispozici jakýkoliv interní uživatel, který bude mít administrovánu danou roli pro prohlížení statistických informací.

Pověření administrátoři, starostové, tajemníci mohou zjistit a analyzovat informace, jak je Osobní portál občana využíván Data pomohou ke rozhodování, zda je žádoucí větší popularizace.

Přesto velmi zdůrazňujeme, že zásadní metrikou má být úspora času a možnost vyřídit věci vzdáleně. Nikoli počet přístupů. Moderní služba pro občany a budování eGovernmentu májí být hlavním poselstvím portálů. Není to závod o to, kdo má více podání. Dáváme najevo, že myslíme i na zdravotně znevýhodněné osoby, které nemohou osobně na úřad zajít. Nebo na ty, kteří se chtějí do obce přistěhovat a na dálku si předem vyřídit věci, jako třeba přihlášení popelnice. Či se pokusit snížit obsazenost parkovacích míst kolem budovy úřadu, jelikož občané nejsou nuceni k osobní návštěvě ke které využijí osobní automobil.