Občan

Portál občana je skutečně pro každého

Proč plýtvat časem, když můžete na úřad chodit digitální cestou? A klidně i mimo úřední hodiny, ve svátky či o víkendu. Pořídí-li město, ve kterém žijete, Portál občana od firmy GORDIC, získáte řadu možností, o nichž se vám v minulosti ani nezdálo.

Z pohodlí domova

Venku přituhuje a vy byste měl/a oškrabat skla u auta a po namrzlých silnicích zajet na úřad, a to vše kvůli jedné žádosti. Není lepší vše vyřídit online ze svého počítače, tabletu či telefonu pěkně od krbu z pohodlí domova?

Nepřetržitá dostupnost

Vyhledávání úředních hodin se stane minulostí. Své požadavky skrze Portál občana vyřešíte v kteroukoliv denní dobu. A že je zrovna státní svátek? Ani to vás trápit nemusí.

Platební možnosti

I v malých e-shopech můžu platit pomocí platební brány, to nejde stejně zaplatit i poplatek za psa nebo odpad? To víte, že jde. Pohodlně v rozhraní Portálu občana. A dokonce jste i upozorněn/a, že se taková platba blíží. Penále i další nepříjemnosti vás tak obloukem minou.

Eliminace chyb

Co když to špatně nainstaluji nebo něco spletu? Není co instalovat, ani poplést. Stačí mít připojení k internetu a webový prohlížeč, ve kterém se přihlásíte a všechno potřebné v přehledném rozhraní najdete. Navíc má Portál občana v sobě kontrolní mechanismy, které eliminují chybná vyplnění žádostí a formulářů.

Informace o akcích a novinkách

Máte vývěsky a úřední desky, kde je toho tolik, že byste potřebovali k vypátrání informací kurz u poručíka Columba? Portál občana obsahuje nástroje pro přehlednou komunikaci úřadu s občany a naopak. Máte-li nějaký podnět pro zlepšení chodu města, nemusíte absolvovat túru na úřad a doufat, že se trefíte do volnější chvilky konkrétního úředníka.

Přehled o vyřízení

Už vám měl úřední dopis dávno dorazit? Jak vlastně zjistíte, jestli je zrovna na poště nebo ještě neopustil brány úřadu? V Portálu občana poštu ani nepotřebujete, komunikujete elektronicky a informace o stavu vyřízení žádosti či jiného formuláře je zde taktéž přehledně prezentována.

Portál občana je rozdělen na dvě části. První můžeme říkat anonymní – v té jsou prezentovány obecné a veřejně dostupné informace (struktura úřadu, obecné formuláře ke stažení, kontakty, podrobnosti ke společenským akcím apod.). K této části není nutné jakékoliv přihlášení či prokázání totožnosti, část je dostupná komukoliv, kdo na webovou stránku portálu dorazí.

Druhou část, ve které občan objeví s ním související informace určené pouze jeho očím (pohledávky vůči městu, odeslané žádosti, formuláře apod.), můžeme nazývat autorizovanou, protože zde již pro zajištění bezpečnosti autorizace nutností je. Ověření totožnosti může proběhnout třemi způsoby. Těmi nejsnadnějšími jsou využití elektronického občanského průkazu nebo datové schránky. Pokud ani jednou z těchto variant občan nedisponuje, může si nechat ověřit totožnost na úřadě a následně se již přihlašovat do Portálu občana odkudkoliv pomocí přihlašovacího jména a hesla.

Základním pilířem Portálu občana jsou formuláře, pomocí kterých lze nejrůznější požadavky a životní situace řešit. Díky autentizaci jsou v nich již předvyplněné základní identifikační údaje, občan tak nemusí vše pracně vypisovat. Další výhoda formulářů tkví v automatickém propadu občanem vyplněných dat do obcí využívaného ekonomického a účetního systému GINIS, což významně zkrátí dobu vyřízení všech požadavků.

Zpět

Kontakt

Kontaktujete nás jako